Anal Siğiller

ANAL SİĞİLLER

Anal siğiller (kondiloma akuminata) anal bölgenin oldukça yaygın ve rahatısz edici bir hastalığıdır. Genital bölge derisini de etkileyebilen anal siğiller başlangıçta toplu iğne başı kadar küçük lekeler şeklindeyken büyüyerek bezelye boyutlarına erişebilirler. Genellikle herhangi bir ağrı ya da rahatsızlığa neden olmadığından hastalar anal siğilleri fark etmeyebilirler.
\"\"
Human papilloma virüsün neden olduğu anal siğiller tedavi edilmezlerse
büyüyebilir ve çevreye sıçrayabilirler.

 
BU SİĞİLLER NEREDEN GELİYOR?

Anal siğillerin bulaşıcı bir virüs olan Human papilloma virüs nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir. Virüs insandan insana bulaşabilir ve bulaşma hemen her zaman doğrudan temasla gerçekleşmektedir.

SİĞİLLERİN ÇIKARILMASI HER ZAMAN GEREKLİ MİDİR?

Evet, eğer çıkarılmazlarsa boyut ve sayılarında artış olabilir. Ayrıca bu siğillerin uzun süre tedavi edilmezlerse kansere yol açabildikleri kanıtlanmıştır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Eğer siğiller küçük ve yalnızca anüs çevresindeki deride sınırlıysa siğil yüzeyine doğrudan uygulanan ilaçlarla tedavi edilebilir. Basit bir tedavi olan bu yöntem hekim tarafından dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde çevredeki normal cildin zedelenmesi riski vardır. Bu yöntemin genellikle birkaç hafta aralıklarla tekrarlanması gereklidir.

Diğer tedavi seçenekleri arasında elektrokoterizasyon, siğillerin cerrahi olarak çıkarılması ya da her iki tedavinin kombinasyonu vardır. Lazer cerrahi de kullanılabilir ancak diğer tedavi seçeneklerine bir üstünlüğü yoktur. Bu tedaviler hızlı sonuç vermekle birlikte siğillerin sayı ve yaygınlığına bağlı olarak lokal anestezi, spinal anestezi ya da genel anestezi gerekilmektedir.

Anal kanal içindeki siğiller ise ilaç tedavisi için genellikle uygun değildir ve hastaların çoğunda koterizasyon ya da cerrahi ile tedavi edilmesi gerekir.

TEDAVİ İÇİN HASTANEDE YATMAM GEREKİR Mİ?

Hayır. Hemen her zaman koterizasyon ve cerrahi çıkarma işlemler ayaktan uygulanabilir. Hasta işlemden sonra evine gidebilir.

KOTER TEDAVİSİNDEN SONRA NE KADAR SÜRE İŞTEN UZAK KALACAĞIM?

Bu hastadan hastaya değişebilen bir durum olmakla birlikte genellikle tedavi sonrası birkaç gün hastalar rahatsızlık çekmekte, ağrı kesici ihitiyaçları olmaktadır. Hastalığın yaygınlığına bağlı olarak bazı hastalar ertesi gün işe dönebilmekte, bazı hastalar için ise daha uzun istirahat süresi gerekmektedir.

TEDAVİ İÇİN TEK BİR SEANS YETERLİ OLACAK MI?

Ne yazık ki çoğu hastada tek seans yeterli olmamaktadır. Hem koterizasyon hem de cerrahi tedavi tek seferde tüm siğilleri ortadan kaldırsa da hastaların büyük çoğunluğunda tedavi sonrası yeniden siğiller ortaya çıkmaktadır. Yeni siğiller genelde önceden virüsle enfekte dokulardan gelişmekte, önceden tedavi edilmiş siğiller tekrar etmemektedir.

Yeni gelişen siğiller poliklinik ortamında kimyasal solusyonlar ya da elektrokoterle tedavi edilebilir. Bu tedavi başlarda birkaç haftada bir tekrarlanmalıdır. Siğillerin sayı ve boyutu azaldıkça tedavi sıklığı da azaltılabilir.

Bazen yeni siğiller çok çabuk ortaya çıkabilmekte ve poliklinik ortamında tedavinin rahat olmayacağı düşünülürse ikinci ya da üçüncü bir ayaktan cerrahi girişim planlanabilmektedir.

TEDAVİ GENELLİKLE NE KADAR SÜRÜYOR?

Siğillerin ortadan kalktığından emin olunana kadar birkaç ay takip gereklidir.

SİĞİLLERİN TEKRARLAMAMASI İÇİN NELERDEN KAÇINMALIYIM?

Siğile neden olan virus vücut dokularında gizli şekilde bulunmaya devam ettiği için başarılı tedavi sonrasında bile bazı hastalarda yeniden siğil oluşmaktadır. Aşağıda hastalığın tekrarlamaması için dikkat edilmesi gerekenler sıralanmıştır:

Takibin siğiller ve altta yatan virus enfeksiyonunun ortadan kalktığına emin olunana kadar birkaç ay devam ettirilmesi önemlidir.

Anal ya da genital siğili olan bireylerle cinsel ilişkiden kaçınmak. Birçok birey bu hastalığı taşıdığından habersizdir. Bu nedenle tek eşli cinsel yaşantı siğile neden olan virüsün bulaşma riskini azaltmaktadır.

Önlem olarak cinsel partnerlerin herhangi bir yakınması olmasa bile kontrolü önerilmektedir.

KOLON-REKTUM CERRAHI KİMDİR?

Kolon ve rectum cerrahları kolon ve rectum hastalıklarının cerrahi ve medikal tedavisinde uzman hekimlerdir. Genel cerrahi uzmanlık eğitiminin üzerine kolon ve rectum hastalıklarının tedavisi için ileri eğitim almışlardır. İyi huylu ve kötü huylu hastalıkları rutin yöntemlerle tetkik ettikten sonra gerekirse cerrahi olarak tedavi ederler.
Telif Hakkı © 2023 TKRCD. Tüm hakları saklıdır. | Powered by MMA