Tarihçe

Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği'mizin tarihçesi, Onursal Başkanımız Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu tarafından kaleme alınmıştır, ayrıca geçmiş Yönetim Kurulu üyelerimizin listesi tarih sırasına göre verilmiştir.

1981 yılı Ekim ayında American College of Surgery'nin San Fransisco'daki kongresi sonrası UCLA (University of California Los Angeles), Cleveland Clinic, New York Hospital ve Cornell Medical Center'da 3 ay süre ile Visiting Profesör olarak tetkiklerde bulunup yurda döndüm ve gördüklerimi (Stapler Anastomozu ve Parsiyel Mastektomi) uygulamaya başladım.

Özellikle Cleveland Clinic'de Kolorektal Cerrahinin ayrı bir bölüm olarak gelişmesi ve dünya Cerrahisinde etkin konumda bulunması, ülkemizde  Kolon ve Rektum Cerrahisi'ne titizlikle yaklaşmamız gerektiği düşüncesine bizleri sevk etmiş ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı rahmetli hocam Prof. Dr. Adnan Salepçioğlu Başkanlığı'nda Marmaris Lidya Otelinde 1.Ulusal Proktoloji Kongresini 13-16 Eylül 1982 tarihinde gerçekleştirmemize sebep olmuştur.

Ana Bilim Dalımızın öğretim elemanları, İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Elemanları ve Başkanları Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanı ve Dekanı Tümgeneral Prof. Dr. Necati Kölan ve ark. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Ercüment Gürel ve ark. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi, Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi  Genel Cerrahi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi, Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi, Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Mensupları ile birlikte gerçekleşen ilk Kongremize ABD, New York Hospital’den Dr. Kevin Morrissey ve İngiltere'den A.E. MacKinnon katılarak desteklemiştir. Bilimsel, kültürel ve sosyal  etkinliklerle 4 gün süren kongremizin kapanışında iki yıl aralarla kongrenin yinelenmesi kararı alınmıştır.

Özellikle Prof. Dr. Adnan Salepçioğlu, Prof. Dr. Yılmaz Sanaç, Prof. Dr. Akgün Hiçsönmez, Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu, Prof. Dr. Necati Kölan, Prof. Dr. Sabri Devecioğlu, Prof. Dr. Ercüment Gürel, Prof. Dr. Asım Duman, Prof. Dr. Yaşar Yeşilkaya  ve Prof. Dr. Cemalettin Topuzlu'nun  kongremize destek ve katkıları geleceğimize ışık tutmuş ve yön vermiştir.

1984 yılında Ulusal Cerrahi Kongresinin İstanbul'da gerçekleştirilmesi kararı üzerine Proktoloji kongresinin 1986 yılında yapılmasının daha uygun olacağı düşünülmüş ve nitekim II. Ulusal Proktoloji Kongresi 15-18  Eylül 1986 tarihinde Datça'da gerçekleşmiştir. Ülkemizin her bölgesinden Üniversite, Askeri, Devlet, SSK ve Özel Hastane Genel Cerrahlarının  yer aldığı  kongremize ABD, New York Hospital’den K. Morrissey ve İngiltere'den de H.N.Nixon katılmıştır.

26-29 Eylül 1988 tarihinde III. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi Marmaris'de gerçekleşmiştir. Almanya'dan H. Groitl ve İngiltere'den R. Springall'ın katıldığı kongremiz özellikle barsak cerrahisine ilgi gösteren meslektaşlarımız için aynı zamanda bir dostlar toplantısı durumuna gelmiştir. Böylece  birçok meslektaşlarımızın kongre kapanış oturumundaki önerileri doğrultusunda dernek kurma çalışmaları başlatılmış ve 1990 yılındaki kongremizden önce de derneğimiz kurularak  Editörlüğünü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun üstlendiği 'Kolon ve Rektum Hastalıkları' adındaki bilimsel dergimizi yılda 4 sayı olarak çıkarmaya başladık.

Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği olarak ilk kongremizi, IV. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresini 10-14 Eylül 1990 tarihinde Kemer-Antalya'da gerçekleştirdik. Almanya'dan Buess ve İngiltere'den D. Rosin'in katıldığı kongrenin en önemli tarafı D. Rosin'in çok yeni uygulamaya başladığı Laparoskopik Kolesistektomi konusunda bilgi ve deneyimlerini sunarken  Buess'un bir alet firmasına Laparoskopik Cerrahide kullanılacak aletlerle ilgili tasarımda bulunduğunu belirtmesi  ve laparoskopik kolesistektomi konusunda  Kliniklerinde sürekli düzenli  kurslar yaptıklarını bildirmesi ve ayrıca yarı kapalı sistem şeklinde  TEM (Transanal Endoskopik Mikrocerrahi) uygulamasını anlatmasıdır.

Böylece Kongremiz Laparoskopik Cerrahi hakkında ülkemizde ilk sunum ve tartışmaların yapıldığı kongre olmuş ve Cerrahi Yöntemdeki  bu asrın yeniliği birçok meslektaşımızı da yönlendirmiştir.

V. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongremiz 13-16 Eylül 1993 tarihinde Girne, KKTC'inde  İngiltere'den N.Williams ve D.Rosin, ABD'den B. Gathright ve K.Morrissey, Singapur'dan N. S. Shang'ın katılımı ile bilimsel, sosyal ve kültürel açıdan  çok zengin olarak gerçekleşmiştir. KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ın da kokteylimize katılması kongremize anlam kazandırmıştır.

10-14 Eylül 1995 tarihinde Belek-Antalya'da VI. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresini gerçekleştirirken  derneğimizin adı T.C Bakanlar Kurulu Kararı ile  ' Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği' olmuştur. Kongremize; İngiltere'den MRB. Keighley ve D. Rosin, ABD'den V.W. Fazio, M.J Hershman, R.R. Dozois, C.I. Filipi, R.Shaker, N.S. Ambrose,  K. Bach, G. Rodrigues ve Almanya'dan V. Schumpelick ve M. Mentges  katılarak değişik konularda meslektaşlarımız ile düzeyli tartışmalar sağlanmıştır. Bu arada ilk olarak cerrahi hemşirelerine kongremizde  ayrı bir bölüm ayrılarak, bilimsel ve sosyal konularını tartışmaları gerçekleşmiştir.

VII. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi 10-13 Eylül 1997 tarihinde Kemer-Antalya'da gerçekleşmiştir. ABD'den  M.J. Hershman, V.W. Fazio, R.R Dozois ve R.J. Fitzgibbons; İngiltere'den R. Phillips ve D. Rosin; Almanya'dan V. Schumpelick ve B. Mentges'in katılımı kongremizde barsak cerrahisinde güncel tüm konuların irdelenebilmesine olanak sağlamıştır.

VIII. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi 13-16 Eylül 1999 tarihinde Kemer-Antalya'da gerçekleşmiştir. Güney Afrika'dan J. Terblanche ; ABD'den J.W. Milsom, P.Goldenberg, K. Morrissey, R. Dozois; İsveç'den G. Ekelund ve Almanya'dan L. Bresler  ve J.M. Muller katılarak meslektaşlarımızla bağırsak cerrahisinin sorunlarını ayrıntılı biçimde tartışmışlardır.

IX. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi M.S.C.P (Akdeniz Koloproktoloji Derneği) ile Ortak Toplantı şeklinde 9-13 Eylül 2001 tarihinde Kemer-Antalya'da gerçekleşmiştir. ABD'den V.W. Fazio, J. Milsom, D.A. Rothenberger, J.A. Dipalma  ve I.T. Khubchandani; Mısır'dan A. Shafik  ve  O.El Sibai; İngiltere'den D.Rosin; İtalya'dan M. Pescatori, S. Larach  ve A. Amato; İsveç'den G.Ekelund; Almanya'dan G. Buess ve V. Schumpelick; katılmış ve bilimsel düzeyi çok yüksek olan kongremizde Genel Sekreterimiz  Prof. Dr. Ergun Erdoğan Akdeniz Koloproktoloji Derneği Genel Sekreterliğine seçilmiştir.

X.Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi 07-11 Eylül 2003 tarihinde Kemer-Antalya'da gerçekleşmiştir. Kongremize Almanya'dan G. Buess ve V. Schumpelick; ABD'den İ.T. Khubchandani ve F. Remzi; İngiltere'den N. Habubi; Yunanistan'dan İ.G.Karaitianos; Sırbistan'dan Z. Krivokapic;Mısır'dan A.M.Hussein ve M. Farid; İtalya'dan A. Amato katılarak meslektaşlarımızla Kolon ve Rektum hastalıklarını ve güncel tedavi yöntemlerini tartışmışlardır.

2006 Dünya Kongresi: XXI. Biennial Congress of the International Society of University Colon and Rectal Surgeons (ISUCRS) 25-28 Haziran 2006 tarihinde İstanbul'da Hilton Oteli Convention Center'da Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun Başkanlığı ve Prof. Dr. Indru Khubchandani'nin Genel Direktörlüğü altında  gerçekleşmiştir. Ülkemizde Genel Cerrahi dalında ilk kez gerçekleşen Dünya Kongresine dünyanın her tarafından değerli ve ünlü cerrahlar katılmıştır. R. Bergamaschi, R. Madoff, P. Caushaj, M. Pescatori, C. Baeten, M.T. Fawcett, R. Phillips, Z. Krivokapic, M. Takano, A.A. Safik, A. Safik, P.Goldberg, A.Habr Gama, J. Church, R. Neto, J. Milsom, F.S. Choen, A. Balogh, F. Remzi, E.Tiret, M.Rabau, JP.Arnaud, L. Pahlman, I.Lavery, T.Muto, V.Fazio, R.Beart, S. Larach, G. Ekelund  gibi daha önce kongrelerimize gelen birçok ünlü cerrah açık oturum ve konferanslarda kolon ve rektum cerrahisinin güncel konularını tartışmışlardır.

XI. Ulusal Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi 26-30 Ağustos 2007 tarihinde Bodrum 'da gerçekleşmiştir. Kongremize ABD'den  R.Beart, V. Fazio, R.Bergamaschi, F. Remzi, I.T. Kubchandani ve J.W. Milsom; İngiltere'den R. Phillips ve N. Habubi; Fransa'dan E. Tiret ve Belçika'dan Van de Velde katılmıştır. Kongremiz bilimsel ve sosyal yönden güçlü geçmiştir. Kongremizin Ülkemize kazandırdığı en önemli konu; Robert Beart'ın Derneğimiz adına Dernek Yönetim Kurulunun seçeceği genç bir cerrahımıza burs vererek (Yılda 30.000 ABD Doları) Üniversitesinde çalışma ve araştırma yaptırabilmesi önerisidir. Dernek Yönetimi olarak başvurular üzerine Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalından Dr. Bilgi Baca'yı seçtik. Arkadaşımızın başarısı ve bırakacağı olumlu etkilerin bursun sürekliliğini sağlayacağı kanısındayım.

Dernek olarak;  genç Meslektaşlarımız için 'Kolon, Rektum ve Anal Bölge Hastalıkları' (Editörler: Kemal Alemdaroğlu, Tarık Akçal ve Dursun Buğra,2004) ile ' Hemoroid Hastalığı ve Tedavisi '(Editörler: Adil Baykan, Mehmet  Füzün ve Abdullah Zorluoğlu, 2007) konulu kitapları yayınladık.

1990 yılında 'Kolon ve Rektum Hastalıkları Dergisi'ni daha önce de belirttiğim gibi yılda 4 sayı olarak yayınlamaya başladık.
Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Samsun ve Gaziantep illerimizde o bölge Cerrahları ile birlikte Bölgesel Toplantılar düzenledik.

Son yıllarda Ulusal Cerrahi Kongrelerinde Kolorektal Cerrahi Bölümü Derneğimiz tarafından planlanmaktadır.
2007 yılı Dernek Genel Kurulunda üyelerimize ve meslektaşlarımıza 25 yıl süren çalışmalarımızın özetini sunup teşekkür ederek Yönetim Görevini genç arkadaşlarımıza bıraktım.

Prof. Dr. Kemal  ALEMDAROĞLU

Telif Hakkı © 2023 TKRCD. Tüm hakları saklıdır. | Son Güncelleme Tarihi: 18-04-2024 12:39:10 | Powered by MMA