Anorektal Fizyoloji Kursu Sonuç Raporu
DUYURULAR

Anorektal Fizyoloji Kursu Sonuç Raporu

Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenen “Anorektal Fizyoloji”  kursu 28- 29 Ekim 2011 tarihlerinde, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde, Sürekli Tıp Eğitim Merkezi ve Cerrahi Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesi’nde yapılmıştır. Kursa 30 genel cerrah katılmıştır. Kurs 9 eğitmen, 3 hemşire ve 4 personelin desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Kursumuza endosonografi desteği B&K’nin Türkiye Distrübitörü TEKNOLAB , anal manometri cihaz ve ekipman desteği ADS Medikal  tarafından verilmiştir. ADS Medikal ayrıca katılımcılar için kahve araları  ve öğle yemeği organizasyonları  yapmıştır.

İlk günün sabah bölümünde  anorektal anatomi, fizyoloji ve anorektal fizyoloji testlerinin endikasyonları, uygulama teknikleri hakkında teorik bilgi verilmiştir. Öğleden sonraki bölümde endoanal  ultrasonografi, anal manometri, defekografi testleri kursiyerlerin bizzat katılımı ile hastalar üzerinde  açıklamalı olarak yapılmış ve sonuçları tartışılmıştır. İkinci günün sabah bölümünde fekal inkontinens ve konstipasyon  konuları teorik olarak sunulmuş, eğitmenler ve kurs katılımcıları arasında interaktif eğitim yapılmıştır. Öğleden sonraki bölümde yine endoanal ultrasonografi, manometri ve defekografi işlemleri gerçekleştirilmiştir. İki günlük kurs süresince  16 hastaya endoanal usg, 18 hastaya anal manometri, 8 hastaya defekografi testleri uygulanmış olup, uygulamalar sırasında katılımcılarla birlikte işlemler ve de sonuçları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Kurs bitiminde katılımcılara “katılım belgeleri” takdim edilmiştir   

Doç.Dr.Emre Balık
Kurs Sorumlusu    


 

Telif Hakkı © 2021 TKRCD. Tüm hakları saklıdır. | Powered by MMA