Kolon ve Rektum Hastalıkları Dergisi
DUYURULAR

Kolon ve Rektum Hastalıkları Dergisi


Değerli Meslektaşlarım,

Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneğinin resmi yayın organı olan Kolon ve Rektum Hastalıkları Dergisi (KRHD) iki seneyi aşkın süredir yeni formatında ve uluslararası yüksek standardlara uygun tarzda yayınlanmaktadır.
Bu standardizasyon ve geliştirme çalışmalarımız kapsamında sizlere daha önce de duyurduğumuz üzere dergimiz Tıp Veri Tabanı (Türk Tıp Dizini) kapsamına alınmıştır. Bu çerçevede TUBİTAK - Ulakbim ile koordinasyonumuz sürmektedir. Öneri ve destekleri için kendilerine teşekkür ediyorum.
Bu koordinasyon ve öneriler doğrultusunda 2009'un bu ilk sayısı (KRHD 2009-1) itibariyle dergimiz asitsiz kağıda basılmaktadır. Çevre duyarlılığı açısından bu hususu da bilgilerinize sunuyorum.
Başlangıçta Yönetim Kurulumuzun kararlaştırdığı ilkeler kapsamında dergimizin yalnız Türkçe makaleler yayınlaması ve kolorektal cerrahi alanında şeklen de tamamen Türk Tıbbını temsil eden bir basılı eser niteliğinde yerini alması düşünülmüştü ve bugüne kadar bu ilkeye sadık kaldık. Yine Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerinin paylaşımıyla, diğer uluslar arası indekslere de penetre olmamız açısından bundan sonra kısıtlı sayıda İngilizce makalenin de dergimize kabul edileceğini bildiriyoruz.
Hakemli dergilerde hep sorun olabilen iletişim ve değerlendirme sürecinin kolaylaştırılması, standardizasyonu ve hızlandırılması doğrultusunda son olarak LookUs-Journal Agent ile anlaşma sağlanmıştır. Artık gönderilen makaleler aynı standard yazım formatında internet ortamında depolanmakta, hakemlere ulaştırılmakta ve tüm akademik aşamalar şeffaf ve tavizsiz bir ortamda gerçekleştirilip muhafaza edilmektedir.
Bu gelişmeleri sizlerle paylaşırken, başta TKRCD Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere dergimize emek veren ve bizleri destekleyen tüm kişi ve kuruluşlara tekrar şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.
Saygılarımla,
 
Prof Dr. Bülent Menteş
Kolon ve Rektum Hastalıkları Dergisi Editörü

Telif Hakkı © 2020 TKRCD. Tüm hakları saklıdır. | Powered by MMA