Stoma Bakımı

Stomaterapi ileostomi, kolostomi ve üriner diversiyon açılan hastalara yönelik uzmanlaşmış bakım olarak tanımlanmaktadır. stomaterapinin temel amacı; yara, ostomi ve inkontinens problemi olan bireyin problemlerini çözmek, bireyi sorunları ile baş edebilecek yeterliliğe getirmek ve sınırları ölçüsünde üretken, kaliteli bir yaşam sürdürmesini sağlamaktır. Stomaterapide temel felsefe, stomayı gaitanın dışarı atıldığı bir açıklık olarak değil, kişinin normal yaşantısını sürdürebilmesi için cerrahi olarak oluşturulan yeni bir organ gibi görmektir. Bu bakış açısıyla stomaterapide, hastanın en hızlı şekilde kendi bakımını üstlenmesi ve kaliteli bir yaşam sürdürmesi hedeflenmektedir. Stomaterapi diye adlandırılan bu rehabilitasyon süreci; hasta ve ailesini ameliyata ve ameliyattan sonraki yaşantılarına ilişkin bilgilendirme, ameliyat öncesi stoma bölgesinin belirlenmesi, komplikasyonların önlenmesi ve bakımı, psikolojik destek sağlama, ilgili teknik becerilerin kazandırılması, stoma bakım ürünlerinin doğru kullanımı ve hastaların periyodik takibini içermektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi için www.yoihd.org.tr sitesini ziyaret ediniz.

Stoma ile yaşamanın getirdiği zorlukları aşabilmek, bunlar ile gündelik yaşamda mücadele etmek, uyum sağlamak için bu kitapçıklar stomalı bireylerin cinsel yaşamından nasıl beslenmesi gerektiğine, yine ibadetini nasıl yapacağından seyahat aşamasına kadar pek çok trikleri ve deneyimleri barındırmaktadır.

İleostomi ile yaşamak

İleostomi ince barsağın son bölümünün ameliyatla karın duvarına ağızlaştırılmasıdır. İleostomi, dışkının vücuttan atılmasını sağlar. İleostomisi olan birey, barsak hareketlerini ve dışkının boşaltımını kontrol edemez. Dışkılama ileostomi torbasına kendiliğinden olur. İleostomi genellikle karnın sağ alt tarafında bulunur. İleostomili bireylerin dışkısı sıvı halde aynı zamanda, tuz ve sindirim enzimlerinden zengindir. Dışkının bu özelliği nedeniyle, yakıcı niteliktedir. İleostomide uygun bakım yapılmazsa yakıcı olan dışkının stoma çevresindeki cildi tahriş etme olasılığı yüksektir. Konuyla ilgili kitapçığa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kolostomi ile yaşamak

Kolostomi kalın barsağın (kolon) ameliyatla karın duvarına ağızlaştırılmasıdır. Kolostomi, dışkının vücuttan atılmasını sağlar. Kolostomisi olan birey, barsak hareketlerini ve dışkının boşaltımını kontrol edemez. Dışkılama kolostomi torbasına kendiliğinden olur. Konuyla ilgili kitapçığa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kolostomi ve ileostomi bakımı için lütfen tıklayınız.

Telif Hakkı © 2020 TKRCD. Tüm hakları saklıdır. | Powered by MMA