Kolonoskopi Çalışma Grubu

 
Değerli TKRCD Üyeleri
 
 
Uzun süredir takipçisi olduğumuz ve ayrıntılarını ileride bu sayfada yayınlanacak yazılardan çok daha detaylı öğrenebileceğiniz, cerrahların endoskopi yapabilmeleri konusunda, güncel gelişmeler olmaktadır.
 
Derneğimiz en başından beri gerek birçok üyesi, gerekse tüzel kişiliği aracılığı ile bu hukuk mücadelesine müdahil olmuş, başta Türk Cerrahi Derneği ve Türk Cerrahi Gastroenteroloji Endoskopi Dernekleri ile birlikte bugüne kadar haksız isteklere karşı durmuş, kamu yararını ve mesleğimizin haklarını savunmaktan geri kalmamıştır.
 
Konunun hakkaniyetle çözümü amacıyla birkaç yıl önce, üyelerimizden Sayın Prof Dr Adil Baykan ve Sayın Prof Dr Sümer Yamaner’in de katılımı ile oluşturulan bir kurul, endoskopi eğitiminin, sertifikasyon ve kalite kontrolünün nasıl olması gerektiği konusunda bakanlık nezdinde bir yönetmelik dahi hazırlamışlar ancak karşıtlar, gerek bakanlığın ve gerekse de TTB ‘nin bu konudaki yapıcı düzenleme gayretlerine dahi olumlu yaklaşmamakta ısrarcı olmuşlardır.
 
Bu mücadele daha uzayacağa benzemektedir. Hukuk mücadeleleri işi takip etmeme durumunda her zaman kaybedilme riski taşır. İşte gerek haklı görüşlerimizi ve üyelerimizin konuya ilgilerini canlı tutmak, gerekse sizlerin görüş ve katkıları ile daha geniş bir taban ve güçlü bir tez oluşturmak adına, yönetim kurulumuz bir görev grubu (task force) oluşturmaya, bu görev grubunun sorumlusu olarak Sayın Prof Dr Sümer Yamaner’in görevlendirilmesine, derneğimiz cephesinde bulunmalarını bir şans olarak gördüğümüz, flexible endoskopi ve kolonoskopiyi cerrahiye değil “Türk tıbbına” kazandıranlar arasında sayabileceğimiz Prof Dr Ali Akyüz ve Prof Dr Adil Baykan’ı da destek vermeleri için bu gruba davet etmeye karar vermiştir. Burada,web sayfamızın bu bölümünde bir oda oluşturduk, gerek iletişim gerekse sizlerin katkı ve görüşlerinizi paylaşmanızı sağlayacak bu odadaki birikim, savunduğumuz hukuksal görüşümüze de demokratik bir zemin hazırlayacaktır.
 
İlgi ve katkılarınıza şimdiden teşekkür ederiz.
 
Prof Dr İ.Ethem Geçim
TKRCD Başkanı
 
\"\"
Telif Hakkı © 2023 TKRCD. Tüm hakları saklıdır. | Powered by MMA